شنبه؛ شروع ثبت نام سنین 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند

به گزارش وبلاگ نخبگان، سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره نحوه اطلاع رسانی موعد تزریق واکسن به افراد بالای 80 سال، تاکید نمود: با افراد 80 سال به بالایی که در سامانه ما ثبت بودند، تماس گرفته شد و واکسیناسیون شان در حال اجرا است، اما عده ای در سامانه ما ثبت نیستند، این افراد می توانند از شنبه هفته آینده با ورود به سامانه وزارت بهداشت ثبت نام نموده و بعد ما با آنها تماس گرفته یا به آنها پیامک می فرستادیم.

شنبه؛ شروع ثبت نام سنین 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند

به گزارش وبلاگ نخبگان به نقل از ایسنا، دکتر علیرضا رییسی درباره واکسیناسیون افراد 80 سال به بالا و افرادی که هنوز با آنها تماس نگرفته اند، گفت: ما بر اساس برنامه ریزی ها افرادی را که قرار است در این فاز واکسن دریافت نمایند، اولویت بندی کردیم که اولین اولویت افراد بالای 80 ساله ای است که از قبل در سیستم ما پفراینده الکترونیک سلامت داشتند که با آنها تماس گرفته شده و نوبت دهی می گردد و واکسیناسیون شان در حال اجرا است.

فعال شدن سامانه وزارت بهداشت برای افراد 80 سال به بالایی که هنوز واکسن کرونا تزریق ننموده اند؛ از شنبه

نوبت واکسیناسیون افراد در اولویت سوخت نمی گردد

وی اضافه نمود: مشکل ما این است که عده ای در سامانه ما ثبت نیستند که از قبل اعلام نموده بودیم، این افراد می توانند از شنبه هفته آینده در سامانه وزارت بهداشت ثبت نام نمایند، سپس برایشان پیامک زده می گردد و می توانند برای دریافت واکسن حضور پیدا نمایند. نکته اساسی این است که افراد بالای 80 سال اصلا نگران این نباشند که نوبت شان می سوزد و اگر مثلا 75 ساله ها را اعلام کردیم، به این معنی است که دیگر 80 ساله ها را نمی زنیم، خیر، اصلا به این معنی نیست. بنابراین وقتی 75 ساله ها را اعلام می کنیم، یعنی 75 سال به بالا و اگر فردی 80 یا 90 سال داشت و واکسن را دریافت ننموده بود، می تواند برای واکسیناسیون اقدام نمایند. اینطور نیست که نوبت شان تمام گردد. زیرا سهمیه واکسن آنها کنار گذاشته شده است. حالا اگر الان نیامدند و هفته دیگر آمدند، سهمیه شان محفوظ است.

رییسی ادامه داد: . اطمینان می دهم که واکسن به اندازه کافی برای افراد 80 سال به بالا موجود است. بنابراین هیچ نگرانی در زمینه تزریق واکسن نداشته باشند و مبادا این نگرانی ها منجر به تجمع در مراکز گردد که این خودش عامل شیوع بیماری است بنابراین خواهشم این است که افراد بالای 80 سال تا انتها هفته صبر نمایند و کسانی که به آنها پیامک زده نشد، صبر نمایند. هفته آینده سایت ما از شنبه ساعت دو آماده پذیرش و ثبت نام این عزیزان است. به این ترتیب که سایت باز می گردد و این افراد با ثبت کد ملی و شماره تماس وارد نموده و همکاران ما با آنها تماس می گیرند. باز هم تاکید می کنم که سهمیه این افراد محفوظ است و سهمیه شان سوخت نمی گردد.

اولین واکسن که به دستمان می رسد، بهترین واکسن است

سخنگوی ستاد ملی مقابله با کرونا درباره نوع واکسن تزریقی به افراد سالمند، گفت: تمام واکسن هایی که اکنون در سطح کشور ما موجود است، برای تمام گروه های سنی مصونیت دارد، به ویژه برای افراد 50 سال به بالا که همه واکسن های موجود کاملا موثر و کاملا کم خطر است و هیچ گونه احتیاجی نیست که فکر کنیم که حتما فلان واکسن را تزریق کنیم و آن یکی را نزنیم.

رییسی تاکید نمود: توصیه می کنیم که در این شرایط بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دست مان می رسد و این یک اصل است. بر این اساس هیچ ممنوعیتی از نظر واکسیناسیون برای گروه سنی 50 سال به بالا وجود ندارد.

افراد بهبودیافته کرونا واکسن بزنند؟

وی درباره احتیاج افراد بهبودیافته کرونا به واکسیناسیون، گفت: اگر افراد بهبودیافته که بیشتر از سه تا شش ماه قبل مبتلا شده و بهبود یافته اند، می توانند اکنون واکسن را تزریق نمایند، اما کسانی که زیر این مدت بهبود یافته اند، فعلا توصیه نمی شوند و بعد ازسه تا شش ماه بعد از بهبودی تزریق نمایند.

عوارض تزریق واکسن در مقایسه با عوارض ابتلا به کرونا بسیار ناچیز است

رییسی درباره عوارض واکسن کرونا نیز گفت: هر واکسنی ممکن است یکسری عوارض داشته باشد، اما آنقدر عوارض جدی واکسن کم است که اصلا قابل گفتن نیست و نهایتا عوارض جدی یک در 100 هزار می گردد که آن هم در حد کسی است که به بیمارستان رفته و علائم شدید داشته است. این را با عوارض خود کرونا مقایسه کنید. در کرونا از 15 درصد افرادی که بستری می شوند، یعنی از هر 100 نفر 15 نفر که بستری می شوند، خطر مرگ تهدیدشان می نماید و بسیار زیاد است و گاهی از هر 10 نفری که وارد بیمارستان می شوند، حدود دو نفر از بین می فرایند. حال این را مقایسه کنید با واکسن که از هر یک میلیون واکسنی که می زنیم شاید دو نفر عوارض شدید داشته باشند. بنابراین تاکید می کنم که بهترین کار واکسن زدن است و از طرفی بهترین واکسن، اولین واکسنی است که به دستمان می رسد.

وی مجددا تاکید نمود: این اطمینان را به خانواده ها می دهیم که اگر ما گروه سنی اعلام می کنیم، به این معنی نیست که نوبت شان تمام می گردد، بلکه برای همه اینها واکسن داریم و تا زمانی هم که تزریق نکردند، فرصت دارند که مراجعه نموده و تزریق نمایند. اگر تا انتها هفته آینده کسی با این افراد بالای 80 سال پیامک نزد یا تماس نگرفت، مجددا وارد سامانه شده و ثبت نام نمایند. حال اگر باز هم تماسی گرفته نشد که بسیار نادر است، ما مجددا اعلام می کنیم که کجا برای تزریق واکسن مراجعه نمایند.

پیش از این رییسی اعلام نموده بود که افراد در اولویت تزریق واکسنی که با آنها تماس گرفته نشده است، می توانند در موعد اعلامی وزارت بهداشت با ورود به سامانه salamat.gov.ir با ورود کد ملی و شماره تماس خود ثبت نام نمایند تا برای تزریق واکسن با آنها تماس گرفته شده یا برای آنها پیامک ارسال گردد.

منبع: جام جم آنلاین

به "شنبه؛ شروع ثبت نام سنین 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "شنبه؛ شروع ثبت نام سنین 80 سال به بالا که واکسن کرونا تزریق نکرده اند"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید