کورس مدعیان تیم ملی کشتی آزاد برای رسیدن به المپیک، جدال مرگ و زندگی در لهستان

به گزارش وبلاگ نخبگان، روزهای سه شنبه و چهارشنبه هفته جاری تکلیف ملی پوشان سه وزن المپیکی کشتی آزاد ایران برای حضور در المپیک 2020 توکیو تعیین خواهد شد.

کورس مدعیان تیم ملی کشتی آزاد برای رسیدن به المپیک، جدال مرگ و زندگی در لهستان

به گزارش خبرنگار ورزشی وبلاگ نخبگان، مسابقات کشتی المپیک در 6 وزن برگزار می گردد، از این رو، جدا از ارزش و ماهیت مدال المپیک که باکیفیت ترین مدال ورزش دنیا محسوب می گردد؛ رقابت برای رسیدن به دوبنده تیم ملی در المپیک در بالاترین حد ممکن قرار گرفته است.

کشتی گیران مدال آور و مدعی اوزان بالا و پایین وزن المپیکی، به 6 وزن المپیکی آمده اند. از مسابقات دنیای 2019 نورسلطان به بعد، صحبت اصلی کشتی روی انتخاب و انتخابی است. نقد و نقدها زیادی در این خصوص همواره مطرح بوده، مثل همه ادوار گذشته المپیک که هیچ گاه انتخاب تیم و شیوه انتخاب مورد تایید همگان نبوده است.

این بار هم نقد بسیار بود و البته رقابت در بعضی اوزان خیلی نزدیک. تکلیف سه وزن در تهران تعیین شد اما سه وزن دیگر المپیکی با نظر کادرفنی به لهستان رفتند تا سرنوشت شان در جام زیلکوفسکی روشن گردد.

وزن 57 کیلوگرم:رضا اطری در حالی اسفند ماه سال گذشته رحمان عموزاد را از پیش رو برداشت که خیلی ها فکر می کردند رحمان می تواند شگفتی تیم آزاد در المپیک پیش رو باشد اما در روز مسابقه انتخابی، عموزاد به سختی سر وزن رسید و مبارزه را به اطریِ حرفه ای باخت. بعد از آن هم روانه اردوی تیم ملی جوانان شد، در حالی که سال 2019 فنی ترین آزادکار نوجوان دنیا شده بود. عموزاد دیگر کشتی گیر 57 کیلوگرم نخواهد بود و رضا اطری نماینده وزن اول ایران در بازی های المپیک خواهد بود.

وزن 65 کیلوگرم: بعد از آنکه بهنام احسان پور از تیم ملی خداحافظی کرد و امیرحسین مقصودی هم به خاطر اضافه وزنش به 70 کیلوگرم رفت، رقابت بر سر دوبنده تیم ملی بین امیرمحمد یزدانی و مرتضی قیاسی روز هفتم خرداد ماه در خانه کشتی به انجام رسید و برخلاف روال طی شده در ماه های اخیر، مرتضی قیاسی بود که خواست به المپیک برود. امیرمحمد یزدانی بعد از این مبارزه دیگر کشتی گیر 65 کیلو نبود و او هم به 70 کیلوگرم رفت.

وزن 74 کیلوگرم: مصطفی حسین خانی مدعی حرفه ای 74 کیلوباید برای به دست آوردن شانس حضور در المپیک - شاید آخرین المپیک دوره قهرمانی اش- با یونس امامی جوان مبارزه کند. به لحاظ مدال دنیای هر دو کشتی گیر با هم برابرند. هر دو در وزن غیرالمپیکی صاحب مدال برنز دنیا شده اند، یکی در سال 2016 و دیگری در سال 2019؛ یونس بعد از مسابقات دنیای نورسلطان تصمیم به حضور در وزن المپیکی 74 گرفت. بردن در لهستان برای هر دو کشتی گیر اهمیت زیادی دارد، شاید برای حسین خانی به مراتب بیشتر از امامی؛ چراکه پس از آن شاید دیگر فرصت حضور در المپیک و کسب مدال برایش مهیا نباشد.

وزن 86 کیلوگرم: حسن یزدانی جای ابهامی باقی نمی گذارد حتی اگر رقیبش کامران قاسمپور باشد که بی شک یکی از برترین 86 کیلوهای دنیاست. کامران دوست ندارد مدعی 92 کیلوگرم باشد و به دلایلی می خواهد همچنان در 86 کیلو کشتی بگیرد، حتی اگر سال های بعد هم پشت خط حسن یزدانی بماند! او هرچند کشتی گیر فوق العاده ای است و در امیدهای دنیا و قهرمانی بزرگسالان آسیا همه را در سالن به وجد آورد، اما در انتخابی اسفند ماه بار دیگر مغلوب حسن یزدانی شد. قهرمان المپیک 2016 ریو در المپیک 2020 هم شانس اصلی مدال طلای کشتی محسوب می گردد.

وزن 97 کیلوگرم: رقابت در این وزن پیچیده و از بین سه مدعی جسور، پیش بینی ملی پوش سخت است. شرایط علیرضا کریمی مثل هندوانه در بسته است. تا پیش از مصدومیت رباط و جراحی، او برترین 92 کیلوی دنیا بعد از جیدن کاکس آمریکایی محسوب می شد که حتی در 97 کیلوگرم هم امتحان خود را در بازی های آسیایی جاکارتا به خوبی پس داد. با این وجود او بعد از جراحی مسابقه رسمی و سنگین نداشته و جام لهستان در واقع اولین محک جدی کریمی بعد از جراحی است.

علی شعبانی مدت هاست که خیلی انگیزه دارد. مردی که چندی پیش از دنیای نورسلطان جانشین رضا یزدانی مصدوم شد، در ایام کرونا به سختی و بدون حتی یک روز وقفه در کنار حسن یزدانی تمرین کرد. او نفر اول انتخابی داخل کشور است. محمدحسین محمدیان هرچند در ایام کرونا به علت مصدومیت عملکرد خوبی در لیگ و انتخابی نداشت، اما بعد از انتها مصدومیتش نشان داد که چقدر می تواند در 97 کیلوی دنیا مدعی باشد.

وزن 125 کیلوگرم: از دل رقابت پرویز هادی، یدالله محبی و امیرحسین زارع، افرادی که در کورس رقابت المپیک باقی ماند، امین طاهری و امیرحسین زارع بودند! طاهری در جمع مدعیان جدی نبود، تا اینکه به دلایلی انگیزه مضاعفی برای بردن پیدا کرد و نفر اول انتخابی تیم ملی شد. پرویز هادی از کشتی و تمرین و رقابت فاصله گرفت، یدالله محبیِ با اخلاق هم به دلایلی هنوز نتوانسته آن چیزی که استحقاق و شایستگی اش را دارد، به دست آورد و حالا ملی پوش المپیک از بین طاهری و زارع انتخاب خواهد شد.

حالا همه چیز در ورشو تعیین خواهد شد. صبح فردا (سه شنبه، 18 خردادماه) مراسم قرعه کشی و وزن کشی پنج وزن نخست برگزار می گردد و محمدحسین محمدیان، علی شعبانی و علیرضا کریمی نمایندگان کشورمان در وزن 97 کیلوگرم به مصاف حریفان خود می فرایند.

روز چهارشنبه هم رضا اطری در وزن 61 کیلوگرم محک می خورد و یونس امامی و مصطفی حسین خانی در وزن 74 کیلوگرم و امین طاهری و امیرحسین زارع در وزن 125 کیلوگرم برای کسب دوبنده تیم ملی روی تشک خواهند رفت.

این آخرین پرده از نمایش انتخاب است، برای گوش شکسته های اعزامی، برد و باخت در لهستان حکم مرگ و زندگی را دارد. یکی از آنها پیش از اعزام به لهستان می گفت: یا می برم یا می میرم. باید دید چه کسی می تواند در 74، 97 و 125 کیلوگرم صاحب دوبنده تیم ملی گردد.

منبع: خبرگزاری تسنیم

به "کورس مدعیان تیم ملی کشتی آزاد برای رسیدن به المپیک، جدال مرگ و زندگی در لهستان" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "کورس مدعیان تیم ملی کشتی آزاد برای رسیدن به المپیک، جدال مرگ و زندگی در لهستان"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید