از دنیا حذف نشویم!

به گزارش وبلاگ نخبگان، یک پیغام روشن؛ روی نقشه دنیا بودن برای در دنیا بودن، معاصر این دنیا بودن و بخشی از دنیا بودن کافی نیست.

از دنیا حذف نشویم!

یک رویداد

چین و چهارده کشور دیگر روز یکشنبه این هفته در سرانجام سی وهفتمین اجلاس آسِان (اتحادیه کشورهای جنوب شرق آسیا) توافقنامه ای برای شکل دادن به عظیم ترین بلوک تجارت آزاد در جهان را امضا کردند؛ کشورهایی که یک سوم اقتصاد جهان را شامل می شوند.

توافقنامه همکاری مالی جامع منطقه ای (Regional Comprehensive Economic Partnership) یا RCEP غیر از اعضای آسِان، شامل چین، ژاپن، کره جنوبی، استرالیا و نیوزیلند هم می گردد و درها برای پیوستن هند نیز باز است. مذاکرات برای تشکیل این بلوک مالی ده سال به طول انجامیده است.

یک واقعیت

دو تصویر (در این لینک) نشان می دهند که از سال 1990 به بعد، تعداد توافقنامه ها و معاهدات تجاری منطقه (Regional Trade Agreements - RTA) در جهان به شدت افزوده شده است (عکس شماره یک). کشورهای جهان در حال توسعه ارتباطات تجاری با یکدیگر هستند و بلوک های روابط و قدرت مالی شکل می دهند (نظیر اتحادیه اروپا، نفتا یا همین RCEP).

تصویر شماره دو با رنگ های سفید تا قرمز، نقشه ای از مشارکت کشورها در توافقنامه های تجارت منطقه ای در جهان را نشان می دهد. هر چه کشوری روی نقشه کم رنگ تر است، مشارکت اش کمتر است. ایران ما جزء کشورهای کم رنگ نقشه است؛ کم رنگ تر از ترکیه، مصر یا حتی پاکستان.

کشورهای جهان در حال توسعه شبکه ای از راه ها، خطوط لوله، کریدورهای ارتباطی زمینی، دریایی و هوایی، خطوط انتقال داده، زنجیره های فعالیت مالی و ... شکل دادن به بلوک های همکاری و تبادلات مالی گسترده هستند.

شماری از تحلیل گران بیرون بودن آمریکا - عظیم ترین اقتصاد جهان - از توافقنامه RCEP را برای آینده مالی این کشور زیان بار تحلیل نموده اند. بیرون از شبکه اقتصاد جهان بودن حتی برای اقتصاد آمریکا هم خطرناک است. بیرون از اقتصاد جهان بودن برای ما چه معنایی دارد؟

یک هشدار

سؤالی پیش روی تمدن ایرانی است: ایران بدون قرار دریافت در شبکه مبادلات اقتصاد جهانی، بخشی از توافق های بین المللی برای قرار دریافت در زنجیره ارزش جهانی، بدون آن که هیچ خط لوله، کریدور زمینی، هوایی یا دریایی از ایران بگذرد، بدون قرار داشتن بر سر مسیرهای تجاری مهم جهان، بدون ارتباطات بانکی، بدون داشتن هیچ فرودگاه یا بندر مهم در مناسبات اقتصاد جهانی، بدون وارد شدن در شمار فزاینده معاهدات توسعه تجارت منطقه ای، چه عاقبتی خواهد داشت؟

آیا همین کفایت می نماید که فقط روی نقشه جهان باشیم؟ آیا با ادامه این وضع از جهان معاصر حذف نخواهیم شد؟ در جهانی که حتی به نفت ما نیز دیگر نیازی ندارد، روی نقشه بودن کافی است؟ روی نقشه بودن و در مناسبات جهانی معاصر نبودن رضایت بخش است؟

دهه ها را از دست داده ایم، اما دیرتر بجنبیم، از جهان معاصر حذف شده و در جایی از تاریخ گم خواهیم شد. حالا که نیمه گم شده ایم، شصت میلیون نفر را نیازمند یاری معیشتی تشخیص داده اید، وقتی گم شویم ...

منبع: کانال تلگرامی نویسنده

منبع: اقتصادنیوز

به "از دنیا حذف نشویم!" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "از دنیا حذف نشویم!"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید