تمرکز بر توسعه سطح روابط ایران و سوئد در حوزه خدمات فنی و مهندسی

به گزارش وبلاگ نخبگان، ظرفیت های تجاری و سرمایه گذاری در سوئد طی نشستی با حضور معاون بین الملل اتاق ایران و رئیس اتاق مشترک ایران و سوئد مطرح و آنالیز شد. در این وبینار تخصصی که روسای اتاق های استانی، نمایندگان کمیسیون های تخصصی و تشکل های زیرمجموعه اتاق ایران نیز حضور داشتند، زمینه های همکاری بین ایران و سوئد معرفی گردید.

تمرکز بر توسعه سطح روابط ایران و سوئد در حوزه خدمات فنی و مهندسی

بر اساس آنچه گفته شد ایران و سوئد می توانند در حوزه خدمات فنی مهندسی با یکیدگر همکاری هایی در سطح بالا داشته باشند؛ سوئد کشوری است که از منظر ارائه انواع خدمات و تجهیزات پیشرفته صندلی خوبی در جهان پیدا نموده است و از طرفی ایران نیز در حوزه خدمات فنی مهندسی، تجربه و توان بالایی دارد.

محمدرضا کرباسی، معاون بین الملل اتاق ایران در این رابطه گفت: سوئد از کشورهای پیشرفته جهانست و همیشه رابطه مالی حساس و نزدیکی با ایران داشته است. در طول سالیان گذشته شرکت های مهم سوئدی در ایران نمایندگی تاسیس کردند هرچند در دو سال اخیر و با شروع دور جدید تحریم ها بعضی از این شرکت ها تصمیم گرفتند بازار ایران را ترک نمایند؛ اما تعدادی از آنها باقی ماندند و کژدارومریز به روابط خود پایبند بودند.

او مکانیزم اقتصاد آزاد را حاکم بر اقتصاد سوئد دانست و توضیح داد: در این کشور، بازار، تنظیم نماینده فراوری و سود است و با توجه به ظرفیت های فراوریی موجود در آن و مصرف بسیار محدودی که دارند یکی از اولویت ها، همیشه توسعه صادرات بوده است.

معاون بین الملل اتاق ایران تمرکز این کشور بر توسعه صنعتی، رشد صادرات و در عین حال جذب سرمایه گذاری خارجی را مورد توجه قرار داد و گفت: حجم تجارت خارجی سوئد در سال 2019 بالغ بر 320 میلیارد دلار بوده و سطح مناسبات بین ایران و این کشور از سال 2015 با 500 میلیون دلار به 70 میلیون دلار در سال 2019 رسیده است.

کرباسی اظهار امیدواری کرد: با افزایش همکاری های مالی و ظرفیت هایی که وجود دارد و با همت و کوشش های اتاق مشترک از یک سو و تغییر نگرش در سوئد برای همکاری با ایران، شاهد افزایش سطح مناسبات مالی بین دو کشور باشیم.

بر اساس اظهارات او اتاق مشترک ایران و سوئد توانسته با اقداماتی که انجام دهد رتبه طلائی را در بین مجموعه اتاق های مشترک کسب کند.

در ادامه این وبینار،عبدالرضا هنجنی، رئیس اتاق مشترک ایران و سوئد نگاهی به شرایط جغرافیایی سوئد داشت و به شهرهای مهم این کشور از منظر مالی اشاره نمود. او منابع غنی سنگ آهن، جنگل های انبوه و منابع آبی که در این کشور وجود دارد را مهم ترین ظرفیت های سوئد معرفی و تاکید نمود: این کشور هیچ گاه انواع منابعی که در اختیار دارد را به صورت خام صادر ننموده و از این مسئله به جد اجتناب می نماید.

بر اساس گفته های این فعال مالی قیمت اجناس فراوری سوئد در این کشور چند برابر اجناس وارداتی است و مردم اغلب سعی می نمایند از محصولات فراوریی خود استفاده نمایند به ویژه در حوزه محصولات کشاورزی. از طرفی بخش خدمات در اقتصاد سوئد بسیار فعال بوده و 80 درصد آن را شامل می گردد.

روابط خارجی این کشور در چارچوب اتحادیه اروپا تنظیم شده و نظام مالی آن ترکیبی از سیستم اقتصاد آزاد و سیستم سوسیالیستی برآورد می گردد. در این کشور صادرات بسیار مهم است و همیشه تراز تجاری مثبتی را شاهد هستیم. میزان تورم در سوئد کنترل شده است و متناسب با شرایط برای توسعه و تحرک در اقتصاد گاهی بین 2 تا 3 درصد تورم ایجاد می نمایند. در فرایند فراوری این کشور تمرکز خاصی بر رعایت استانداردهای حفظ محیط زیست وجود دارد.

هنجنی رشد فراوری ناخالص داخلی سوئد را حدود 4 درصد مثبت اظهار داشت که البته در ایام کرونا منفی شد. بر اساس گفته های او در سال 2020 کرون سوئد قوی ترین ارز اروپایی شناخته شد. در این کشور مالیات یکی ا مهم ترین موضوعات مالی است و بالاترین جرم در این کشور فرار مالیاتی است که می تواند حکم حبس ابد نیز در پی داشته باشد. در این کشور هم کارفرما و هم کارگر باید مالیات بپردازند و در عین حال رفاه اجتماعی موجود در سوئد از سطح بالایی برخوردار است. میزان مالیاتی که باید پرداخت گردد از 29 تا 35 درصد متغیر بوده و با توجه به سطح درآمدها و مسائل دیگر، مشخص می گردد.

طبق اظهارات رئیس اتاق مشترک ایران و سوئد 70 درصد تجارت خارجی سوئد با اتحادیه اروپاست که به ترتیب نروژ، آلمان، آمریکا، فنلاند قرار دارند و بعد از آن هلند، فرانسه و انگلستان جزو شرکای تجاری این کشور هستند در آسیا نیز بالاترین سطح روابط این کشور با چین است تا آنجا که چینی ها سهام بعضی شرکت های سوئدی را در اختیار دارند.

هنجنی درباره محصولات صادراتی سوئد به فلزات کارشده، تجهیزات الکترونیکی، خودروهای عظیم تجاری مانند کامیون و غیره، کاغذ و خمیر کاغذ، تجهیزات پالایشگاهی، محصولات شیمیایی، داورهای خوراکی و کالاهایی از این دست، اشاره نمود.

به گفته او سرمایه گذاری خارجی در این کشور بسیار فعال بوده و در جذب سرمایه خارجی اقدامات قابل توجهی انجام می گردد. میزان جذب سرمایه خارجی این کشور در سال 2017 حدود 500 میلیارد دلار و این رقم به دلایلی در سال 2019 حدود 240 میلیارد دلار بوده است. سوئد کشوری صنعتی است و در بخش خدمات نیز وابسته به صنعت حرکت می نماید.

این فعال مالی با بیان این مطلب که سوئد تمرکز ویژه ای بر صنایع فراوریی دارد و برای جذب سرمایه علمی، فنی و حرفه ای اهمیت قائل است، به نوع و سطح روابی ایران و سوئد اشاره نمود. بر اساس اظهارات او بیشترین حجم صادرات ایران به سوئد انواع مواد اولیه توید است، البته مقداری خشکبار، مواد غذایی و غیره نیز صادر می گردد. بعضی کالاهای ایرانی مانند خاویار ایران به وسیله بازار لندن و پسته و فرش از بازار هامبورگ تامین می گردد. واردات ایران از سوئد نیز کالاهای سرمایه ای است؛ مانند تجهیزات بسته بندی، مخابراتی، معدنی و دانش فنی.

برای مطالعه و دسترسی به جزئیات بیشتر از بازار سوئد، می توانید فایل تهیه شده توسط اتاق مشترک ایران و سوئد را مطالعه کنید.

منبع: اتاق بازرگانی ایران

به "تمرکز بر توسعه سطح روابط ایران و سوئد در حوزه خدمات فنی و مهندسی" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "تمرکز بر توسعه سطح روابط ایران و سوئد در حوزه خدمات فنی و مهندسی"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید