منابع آبی کشور محدود است، کشت محصولات آب بر تعطیل گردد

به گزارش وبلاگ نخبگان، اعضای مجمع نمایندگان چهارمحال و بختیاری در مجلس شورای اسلامی با رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ملاقات و پیرامون مسائل محیط زیستی استان گفت وگو کردند.

منابع آبی کشور محدود است، کشت محصولات آب بر تعطیل گردد

به گزارش وبلاگ نخبگان، ابتکار در این ملاقات با اشاره به اهمیت تنوع زیستی استان چهارمحال و بختیاری، گفت: محیط زیست هیچ ممانعتی برای توسعه پایدار ندارد و به طور مثال در استان چهارمحال و بختیاری می توان به وسیله برنامه ریزی صحیح برای اکوتوریسم و گردشگری پایدار طبیعی در سطح ملی و بین المللی، از ظرفیت های بسیار ارزشمند و مهم محیط زیستی استان برای رونق اقتصاد و اشتغال بهره گرفت.

وی با اشاره به تشدید بحران آب در کشور، اظهار کرد: ایران از جمله کشورهایی است که بیشترین تاثیر از تغییرات آب و هوا را تجربه می نماید که منجر به خشکسالی، کاهش شدید بارندگی و کمبود منابع آبی شده است و از این رو مدیریت صحیح منابع آبی و اصلاح و بهینه سازی مصرف آب در کشور اولویت و اهمیت بسیار زیادی دارد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با بیان اینکه نگاه به موضوع تامین آب بویژه آب شرب باید ملی باشد و تامین آب شرب برای همه کشور لازم است، گفت: البته قطعا برنج کاری در اصفهان و خوزستان یا کشت محصولات آب بر در سراسر کشور باید تعطیل گردد، الگوی کشت و آبیاری و کشاورزی تغییر کند و به سمت کشاورزی پایدار حرکت کنیم.

وی با اشاره به تفاهم نامه منعقد شده میان سازمان حفاظت محیط زیست، وزارت نیرو و استانداری اصفهان، اظهار کرد: به رغم اینکه پروژه انتقال آب استان از چهارمحال و بختیاری همانند بسیاری از پروژه های دیگر در دولت گذشته بدون ارزیابی محیط زیستی مصوب و اجرایی شده بود، سازمان حفاظت محیط زیست به وسیله امضاء تفاهم نامه ای با استاندار اصفهان و معاون وزارت نیرو، کوشش کرد با محدود کردن انتقال آب به میزان مورد احتیاج برای تامین آب شرب، اثرات محیط زیستی این پروژه برای مردم چهارمحال و بختیاری را کاهش دهد و از تضییع حق آن ها جلوگیری کند.

ابتکار با بیان اینکه بهشت آباد از جمله پروژه هایی است که به زودی در کمیته ای با حضور نمایندگان سازمان حفاظت محیط زیست، معاونت اجرایی رئیس جمهوری، سازمان مدیریت و برنامه ریزی و دستگاه متولی (برای بهشت آباد وزارت نیرو) معین تکلیف خواهد شد، گفت: متاسفانه اقدام به اجرای این پروژه ها بدون ارزیابی محیط زیستی بوده، ولی سازمان حفاظت محیط زیست برای توقف آن ها از سوی نهادهای نظارتی همچون سازمان بازرسی کل کشور و دیوان محاسبات مورد سوال واقع شد و بنابراین برای معین تکلیف آن ها با مصوبه دولت، کمیته ای چهارنفره از سوی دولت شکل خواهد گرفت.

معاون رئیس جمهور گفت: اولویت نخست ما در این کمیته، چهار پروژه چهارمحال و بختیاری یعنی انتقال آب سبزکوه، سد خرسان، تونل بهشت آباد و سد بابا حیدر است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: شما نمایندگان نسبت به قانون آگاه هستید، وقتی نهادهای نظارتی و بازرسی کار را قفل می نمایند و اجازه فعالیت نمی دهند، چطور باید کار را پیش بریم.

ابتکار با اشاره به اینکه برای امضاء تفاهم نامه سه جانبه وزارت نیرو، سازمان حفاظت محیط زیست و استاندار اصفهان در مورد انتقال آب از چهارمحال و بختیاری در حدود شش ماه بحث و آنالیز و مذاکره وجود داشته، گفت: در نهایت از پدافند غیر عامل نامه ای ارسال شد که برای اصفهان تنها یک راه انتقال آب وجود دارد و این پروژه باید اجرایی گردد.

معاون رئیس جمهور مجوز برداشت آب شرب از تونل گلاب 2 را مشروط به انجام اقداماتی همچون بازچرخانی آب، تصفیه آب و ... دانست و گفت: این مجوز به معنای بهره برداری نیست، زیرا برای دریافت مجوز بهره برداری باید بازرسی و گزارش گیری صورت پذیرد و در صورت تایید این موضوع که بندهای پیش شرط اجرا شده است، مجوز بهره برداری صادر خواهد شد.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: این تفاهم نامه که مجوز بهره برداری نیست و فقط شروطی برای استانداری است، تنها اقدامی بود که می توانستیم انجام دهیم، زیرا سازمان پدافند غیرعامل و تمام دستگاه های حاکمیتی نظرشان این بود که اگر برای آب شرب اصفهان مسئله ای پیش آید، سازمان حفاظت محیط زیست مقصر است.

وی همچنین از پیگیری های شورای عالی آب برای تخمین دقیق و علمی برآورد منابع آبی و میزان مصارف به منظور اعمال مدیریت صحیح منابع و مصارف آبی در کشور اطلاع داد.

ابتکار، اشاره ای هم به اقدامات سازمان حفاظت محیط زیست برای تامین آب شرب در روستاها و شهرهای چهارمحال و بختیاری داشت و اضافه نمود: تایید و تصویب طرح مدیریت زیست بومی تالاب چغاخور و تامین آب شرب برای چند روستای استان به همین دلیل صورت پذیرفت.

وی گفت: توقف تونل سبزکوه نیز برای جلوگیری از خسارات وارده به چهارمحال و بختیاری در دولت یازدهم صورت پذیرفت.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ادامه داد: چهارمحال و بختیاری باید از تجربه های دیگر کشور استفاده کند و به جای حرکت در راستا صنایع آب بر و آلاینده، به سمت توسعه ظرفیت های مثبت استان همچون صنایع دستی، گردشگری پایدار و اکوتوریسم و افزایش اقتصاد و اشتغال سبز حرکت کند.

وی از نمایندگان حاضر در جلسه دعوت کرد تا در جلسات ارزیابی زیست محیطی پروژه ها (کمیته ماده 2) حضور داشته باشند و از نزدیک در جریان فرایند ارزیابی و تایید و رد پروژه ها قرار گیرند.

معاون رئیس جمهور با تاکید بر ضرورت نگاه ملی به موضوعات آب و محیط زیست، توضیح داد: دریاچه ارومیه زنگ بیدارباش برای کل کشور بود و آینده ایران به آب و چگونگی حل و فصل چالش های کنونی در این حوزه گره خورده است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست ضمن یادآوری افزایش دمای 1.5 تا 1.8 درجه ای کشور طی 30 سال اخیر، اظهار کرد: هر یک درجه افزایش دما که در بعضی استان ها تا 3 درجه نیز بوده، به دلیل افزایش تبخیر، منجر به افزایش 17 درصدی مصرف آب در بخش کشاورزی می گردد و این به معنای ضرورت ایجاد انقلاب در بخش کشاورزی کشور است.

ابتکار گفت: نمایندگان مجلس باید با آگاهی از این شرایط خطیر و نگاه ملی به مسائل، مدیران را در برنامه ریزی و سیاست گذاری درست برای حوزه آب و محیط زیست یاری رسانند.

وی ضمن تاکید بر ضرورت انتخاب راهکارهای سازگاری با تغییر اقلیم برای کشور، توضیح داد: عدم توجه به واقعیت ها و در نظر ندریافت مصالح و شرایط ملی، منجر به ایجاد تنش های مختلف اجتماعی، فرهنگی، مالی در کشور می گردد و راه کارهای سازگاری یاری می نماید تا با شناسایی واقعیت ها و نگاه علمی از ایجاد این تنش ها پیشگیری گردد.

معاون رئیس جمهور اشاره ای هم به دخالت های انسانی در منابع طبیعی و آبی کشور داشت و گفت: از نمونه دخالت های اشتباه می توان به سد گتوند اشاره نمود که هم اکنون در شرایطی قرار گرفته که هیچ کدام از راه چاره های ارائه شده برای حل مشکل آن حتی ضریب 30 درصدی موفقیت هم ندارند. منابع آبی کشور بسیار محدود است و از این رو مدیریت صحیح منابع محدود بسیار لازم است.

رئیس سازمان حفاظت محیط زیست با یادآوری اهمیت لایحه ارزیابی ارائه شده به مجلس، گفت: ارزیابی یعنی اقدام اصولی و کارشناسی بر اساس تکلیف قانونی که منجر به پایداری پروژه های توسعه ای و عمرانی به وسیله نگاه کارشناسی و علمی و در نظر دریافت منافع بلند مدت مردم و کشور می گردد.

وی ضمن بیان این موضوع که سازمان حفاظت محیط زیست و دولت در موضوع ارزیابی زیست محیطی بسیار جدی و مصمم هستند، از نمایندگان حاضر در جلسه خواست تا آن ها نیز با حمایت از لایحه ارائه شده و تسریع و تسهیل فرآیند تصویب آن، برای قرار دریافت کشور در راستا توسعه پایدار یاری نمایند.

ابتکار اشاره ای هم به دیگر لوایح محیط زیستی ارائه شده به مجلس نهم از جمله لایحه خاک و تالاب ها داشت و خواهان تسریع و تسهیل در فرایند تصویب لوایح از سوی نمایندگان مجلس دهم شد.

بنابر اعلام پایگاه اطلاع رسانی محیط زیست (پام)، معاون رئیس جمهور با بیان اینکه حفظ محیط زیست و دفاع از آن یعنی دفاع از حقوق مردم، گفت: نمایندگان مجلس می توانند با نگاه علمی و دانشگاه به مسائل فارغ از هر مرزبندی و نگاه دیگری و با تدوین قوانین حمایتی بر اساس منافع و مصالح ملی، در این راستا، حافظ منافع مردم و کشور باشند.

اردشیر نوریان، نماینده مردم شهرکرد، سامان و بن، خدابخش مرادی نمانیده مردم بروجن، محمد خالدی سردشتی نماینده مردم لردگان، علی کاظمی نماینده مردم اردل، فارسان، کوهرنگ و کیار، سید محمد سادات ابراهیمی مشاور امور مجلس سازمان حفاظت محیط زیست، سعید متصدی معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت محیط زیست، فرهاد دبیری معاون محیط زیست طبیعی و تنوع زیستی، دانش معاون دفتر ارزیابی زیست محیطی، مسعود باقرزاده کریمی معاون دفتر زیستگاه ها و امور مناطق سازمان حفاظت محیط زیست و شهرام احمدی فارسانی مدیرکل حفاظت محیط زیست چهارمحال و بختیاری از دیگر حاضران در این جلسه بودند.

منبع: خبرگزاری ایسنا

به "منابع آبی کشور محدود است، کشت محصولات آب بر تعطیل گردد" امتیاز دهید

امتیاز دهید:

دیدگاه های مرتبط با "منابع آبی کشور محدود است، کشت محصولات آب بر تعطیل گردد"

* نظرتان را در مورد این مقاله با ما درمیان بگذارید